The Case for Copyright reform?

Kõigepealt vabandan lugeja(te) ees, et viimasel ajal ei ole postitusi teinud. Töökoha eripära tõttu on Covid-19 kriis tekitanud lisatööd, mis ei jäta kirjutamiseks aega (loe: energiat).

Nõustun raamatu autoritega: http://falkvinge.net/wp-content/uploads/large/The%20Case%20For%20Copyright%20Reform%20(2012)%20Engstrom-Falkvinge.pdf

Jah autoriõigused vajavad reformi, aga minu hinnangul lähenetakse sellele valelt küljelt. Kui lugeda ainult ettepanekuid ja väga must-valgelt järeldusi teha, siis on tegemist kamba tüüpidega, kes ei raatsi Netflixi eest maksta. Kogu ettepanekute pakett keerleb ümber meedia ja läbi selle devalveerivad nad enda sõnumi sisu.

Kogu asja juures ei tohi unustada, et me lihtsalt ei oska veel IT maailmas hakkama saada. Telefonil läks 105 aastat, et 300 miljonit kasutajat saada. Mobiiltelefonil 25. Skype-l 10. Instagrammil ainult 4. Pokemon GO jõudis 50 miljoni kasutajani 19 päevaga. Tehnoloogia areneb nii kiiresti, et äri ja seadusandlus lihtsalt ei jõua järgi. Inimesed ei oska baashügieenigagi veel hakkama saada.

Minu hinnangul peaks keskenduma hoopis teistele probleemidele. Käegakatsutavatele asjadele, mis ei võta kellegi kukrust raha ära vaid loovad väärtust. Näiteks mis õigusega riik hoiab enda loodud tarkvara salajas? Miks ei ole KÕIK riigi poolt kirjutatud miljardid koodiread avalikud? Rahva raha eest ju loodud. Turvalisus? Krüptoalgoritmid on ka avalikult välja antud ja eksperdid loevad neid seda turvalisemaks, mida kauem nad avalikud on olnud.

Meediale keskendumine tekitab ainult suures rahas vastupanu. Miks mitte leida mingi viis, kuidas koos töötada nii, et hundid söönud ja lambad terved?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: