Shea: Aita piirata sõimusõdu

Olen 2006 aastast mänginud veebipõhist keskaegset rolli/strateegiamängu: https://www.battlemaster.org/ Sellel mängul on oma kogukond, kes vanasti käis koos IRC-s ja tänapäeval Discordis. Oli aegu, kus oli korraga 100 inimest jututoas rääkimas. Tänaseks on maailma muutumise tõttu päris palju väiksemaks see seltskond läinud.

Selle kommuuni liikmena olen näinud päris mitmeid sõimusõdu, kus 2-3 inimese vastandumise tõttu toodetakse lausa tuhandeid ridu tapeeti, mis kõigi jaoks kommuunitunde ära kaotavad ja lihtsalt tuju ära rikub.

Vahest läksid need lausa selliseks, et mingid osapooled lahkusid mängust ja tihti ka vastaspool kaotas igasuguse motivatsiooni. Olin ise ka ühe sellise “sõja” keskpunktis, kus reaalselt üks tegelane rikkus mängu reegleid ja kuritarvitas funktsionaalsusi minu vastu. Lõpuks vahet ei olnud, et minul oli õigus ja mängu funktsionaalsus kinni pandi, et edaspidi seda ei juhtuks, sõimusõda tõi palju suurema kahju kui see väärkasutamine.

Mis siis tulemuseks oli? Esiteks rikkusin mina oma maine kuna olin agressiivne ja kaitsesin enda õiguseid (liigselt). Teine mängija vahetas oma nime ja tegelikult kadus Tal huvi mängu vastu. Kommuuni tagasi Ta enam ei tulnud. Minu enesetunne on siiani halb ja teatud inimeste jaoks on maine rikutud ka 10 aastat hiljem.

Kuidas paremini? Kindlasti ei oleks tohtinud seda konflikti avalikult lahendada vaid oleks tulnud privaatselt omavahel rääkida sellest. Vajadusel eskaleerida mänguhalduriteni, et nad teeksid mingi otsuse. Sõimusõjas emotsiooni kasvamisel on väga raske pidurit tõmmata, aga peab oma ego alla neelama ja lihtsalt asja seisma panema.

Sõimlemine ei ole ilus nii silmast silma kui võrgus. Kahjuks võrgus tunnevad inimesed ennast vabamalt ja sõimusõjad on kergemad tekkima. Siin peab lihtsalt ennast kontrollima ja meenutama, et lõpuks kaotajad on kõik osapooled. Nagu ka tavapärases sõjas.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: