Copyleft

Kõigepealt vabandan lugeja(te) ees, et viimasel ajal ei ole postitusi teinud. Töökoha eripära tõttu on Covid-19 kriis tekitanud lisatööd, mis ei jäta kirjutamiseks aega (loe: energiat). Ühe töö kohta võib lugeda näiteks siit: https://www.postimees.ee/6924103/hairekeskus-ja-terviseamet-avavad-viirusega-seotud-kusimuste-infotelefoni-1247

“Copyleft” põhimõttena sisuliselt sunnib arendajaid enda tööd andma välja sama litsentsiga, mis on kasutatud “Copyleft” teekidega litsentsidel. Näiteks: GPL, AGPL.

Miks on copyleft oluline? Sisuliselt sobib copyleft väga hästi mikroteenuste ja teenuspõhise väärtusloome maailma. Ehk siis äriettevõtted kasutavad näiteks AGPL litsentsiga välja antud tükki enda tarkvara looimseks. Litsentsi järgi annavad nad enda tarkvara samamoodi välja, aga ise samal ajal kasutavad enda teenuse pakkumiseks. See loob ideaalse pinnase IT arenguks. Kõik, kes soovivad ise nokitseda, saavad koodiga tegeleda. Teised, kes ei soovi ise nokitseda, ostavad teenust. Samal ajal IT keskkond areneb.

Eriti oluline on siin turvalisuse vaade, kasutajana ma soovin näha seda koodi, mis käitleb minu andmeid. 99% juhtudest ei ole seda vaja, aga kui tekib mõnikord kahtlus, siis on võimalik selles veenduda. Sama ka äritarbijana, mõne vea otsa sattudes on hea koodist järgi vaadata, et millega tegemist on. Jah see kehtib kogu avatud lähtekoodiga tarkvarale, aga “Copyleft” ongi see, mis sunnib teatud asutusi oma tüke avalikustama.

Äriinimesed peavad tegema valikuid, kas mõistlikum on ise nullist ehitada mingi tükk või siis võtta vabalt kättesaadav tükk ja lihtsalt loodud toode avalikustada. Tihti on mõttekam enda kood avalikustada ja luua väärtust mingi lisateenusega. Näiteks paketeerimisega, “Software as a service”, arendustööde müümisega või kasutajatoe pakkumisega. Või siis avalikustada ainult see üks mikroteenus ja põhiline äriloogika/ärisaladus viia teise tarkvaraprojekti.

Kokkuvõtvalt mina olen seda usku, et arendaja töö peab saama tasustatud. Ja kui see arendaja on valinud, et Tema töötasu on see, et Tema töö elab avalikult edasi. Siis peab seda soovi austama ja jätkama algsete tööde edasiarenduste avalikustamist.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: