IT eetika

Kui võtta suvaline äriettevõte ja rääkida eetikst, siis ma väga ei usu sellesse. Äri on alati eetikat painutanud vastama enda soovidele või selleks, et konkurente mustata. Seetõttu ma eelistaks pigem käsitleda äriga seotud kommuunide ja vabavaraliste projektide eetikapoolset külge.

Olen oma blogis ka enne mainiud Chef-i. Tegemist on serverite konfiguratsiooni haldamise tööriistaga, millega mul on pikki aastaid kogemust. Hiljuti nad muutsid oma poliitikat ja avalikustasid kogu oma koodi. Ka sisemised tööriistad. Samas müüvad nad ka teenust.

Neil kui ettevõttel on täiesti olemas missioon ja eetikakoodeks, aga see lähtub ikka avalikust arvamusest ja meediakisast. Eks iga äriettevõtte teeb kuni jääb vahele. Vähemalt nii tundub kuna vahele nad kipuvad jääma. Chefil-gi oli selline juhtum, kus üks vabavaraline “kontribuutor” keelas Chefil oma koodi kasutamise kuna Chef jätkas USA valitsusega lepingut, mis oli eetilises mõttes kaheldav kuna USA on teinud kaheldavaid valikuid. See koodijupp oli Chefi jaoks äärmiselt oluline ja lõpuks nad said kokkuleppele kuna tegid oma käitumises korrektuure, aga seda poleks juhtunud kui see arendaja poleks kisa tõstnud. Raha on ju vaja koju tuua.

Seega lähtuks rohkem arendajate ja kommuuni eetikast: https://www.chef.io/code-of-conduct/chef-contributor-covenant/

Üldiselt on see dokument ehitatud üles põhimõttele, et kõigil oleks võimalik osaleda. Ning see osalemine oleks kõigile meeldiv. Et keegi ei tunneks ennast tagakiusatuna või ahistatuna. Samuti peab kõigile inimestele jääma nende väärikus.

Muidugi on asjalik see, et trollimine ei ole lubatud. Eks sõprade ringis võib ikka trollida, aga kui tegemist on töövahendiga, mille arendamisse Sa ise panustad või siis mille kasutamiseks on Sul abi vaja. Siis ei tohiks keegi nõmedalt käituda ja inimesed võiksid jääda ikkagi professionaalseks. Kahjuks vahest inimesed unustavad, et ka vabatahtlikuna mingites projektides osaledes peab käituma nagu professionaal. Mitte keegi ei ole Sulle võlgu kui Sa otsustad panustada ennast huvitavasse teemasse.

Eriti meeldib mulle see osa, et nad toovad konkreetselt välja karistused ja tegevuskava, et mis juhtub kui keegi eksib nende reeglite vastu. Kuni võimudele raporteerimiseni. Mis on äärmiselt oluline, et keegi ei võtaks neid reegleid naljana.

Samuti on kokku lepitud konkreetsed inimesed, kes siis vastutavad ja on kontaktideks kui peaks mõni intsident juhtuma.

Eks eetika on alati olnud teema, mis on inimestele tunnetuslikult erinev. Aga tänapäevases IT ühiskonnas võiks selge olla, et teise inimesega tuleb käituda hästi ja viisakalt. Kui see on paigas, siis üldjuhul ülejäänud asjad loksuvad ise paika.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: