Reaalajasuhtluse mõjud telefonikõnedele ja emailile

Tänapäevases maailmas on võtnud suur osa infovahetusest üle reaalajasuhtluse platvormid. Enda tarbimisharjumusi vaadeldes on liikunud väga suur osa suhtlusest erinevatesse reaalaja vahenditesse. Näiteks kui tööl on vaja kellegi käest midagi küsida, siis minu käsi ei tõuse telefoni juurde. Pigem kirjutan tööl kasutatavasse reaalaja platvormi. Isiklike asjade puhul kirjutan Discordi või Facebooki.

Kui keegi peaks mulle helistama, siis see pigem ärritab mind ja tekitab küsimuse, et kas tõesti oli raske oma jutt kondenseerida kaheks lauseks ja need kirjutada. Väidetakse, et helistada on parem kuna siis saab ju kohe kätte. Minu puhul see ei kehti. Kui keegi discordi kirjutab, siis vilgub telefon samamoodi kui helistamise puhul. Piisava aja olemasolu korral võtan vastu, aga pigem olen kuskil koosolekul ja ainukene vastamisvõimalus oleks kirjalikult.

Kui tegemist on pikema mõttega võib ju emaili kirjutada. Aga miks ärrituda kõne peale? Kui nüüd analüüsida kõnede sisu, siis tihti kõneleja mõtleb jooksu pealt välja, mida Ta rääkida tahab. Kas see ei ole natukene ebaviisakas kui me läheme teise inimese aega kulutama ja tegelikult täpselt ei teagi, mida tahame? Kirjalik esitusviis sunnib inimest läbi mõtlema, mis Ta öelda tahab ja on kõigi osalejate suhtes viisakam. Eriti kuna kirjaliku vestlust pidades on reaalselt võimalus ka teiste asjadega tegeleda ilma fookust kaotamata. See muidugi sõltub inimeste võimetest ja tüübist.

Sarnased on juhtumid ka 112 kõnedega. On väga palju inimesi, kellel on takistusi rääkimise või kuulmisega. Õnneks õnnestus meil toodangusse tuua süsteem nimega SMS112, mis võimaldab kõigil 112-ga ühendust võtta kirjalikult. Kahjuks on seal ka omad puudused, seega täna mõtleme tõsiselt kuidas tekitada mingisugune kirjalik reaalajasõnumivahetuse platvorm. Või võtta mõni olemasolev kasutusele.

Minu hinnangul erinevad võimalused on head ja kindlasti ei kaota ära traditsioonilisi lahendusi, vaid pigem täiendavad nende puuduseid. Olenemata lahendusest on siiski kõige olulisem see, et need lahendused jäävad vabaks ja võrdselt kasutatavaks kõigile. Häälel ei ole mõtet kui seda ei lubata kasutada.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: