Interneti kujunemislugu: 2 nähtust enne 1991 aastat

Internet Relay Chat (IRC)

IRC oli esimene “Instant Messaging” platvorm, mis andis ideid uute lahenduste loomiseks. Tänapäeval on kõige levinumad näiteks Discord ja Slack, mis kasutavad väga otseselt samasugust loogikat nagu IRC kunagi kasutas.

IRC loodi 1988 aastal soomlase Jarkko Oikarinen-i poolt. Tänaseks ei ole IRC enam laiatarbe kasutuses, aga jätkuvalt on miljoneid inimesi, kes kasutavad erinevaid IRC võrke. Üldiselt on väga spetsiifilised huvigrupid, kes IRC-d kasutavad. Näiteks mõne vabavaralise toote arendusmeeskonnad või mõne mängu kommuunid.

IRC toimib klient-server põhimõttel. Nii kliente kui servereid on mitmesuguseid. Serveripoolne osa moodustab “võrgu”. Mitu serverid pakuvad ühte võrku. Täna popullaarseimad on Freenode ja Quakenet. Viimast olen isiklikult kasutanud juba umbes aastast 2005. Viimastel aastatel on paljud kommuunid kolinud Discordi üle ja seega viimati käivitasin IRC kliendi aastal 2018.

Kui ma IRC-d kasutama hakkasin siis tüüpiliselt olid igas serveris teemapõhised kanalid ehk jututoad. Igas kanalis oli tavaliselt mitu BOT-i, mis olid siis mingi eesmärgiga loodud robotid. Bot-e sai niid inimesed ise luua kui ka võrgupakkuja pakkus mingeid bot-e. Quakeneti põhiline bot on Q, kelle saab tellida oma kanalisse kui on piisav arv kasutajaid kanalis. Q tegeleb õiguste haldusega ja määrab privileege. Näiteks kanali omaniku ja operaatorid, kes saavad siis inimesi kanalist välja visata ja modereerida. Q-ga sai ka registreerida oma hüüdnime ja seostada emailiga, et keegi teine Sinu nimel esineda ei saaks.

Samuti oli igas kanalis ka mingi bot, mis kogus ajalugu. Näiteks, kes räägib kõige rohkem ja erinevaid tsitaate. Üks hetk tõi Quakenet täiesti ametliku boti, nimega D, mis siis kogub ise ajalugu ja näitab statistikat. Samuti on olemas bot nimega S, mis tagab spämmimise vastu kaitse.

Erinevates kanalites olid erinevad botid. Oli nalja ja tsitaadibot-e, samuti olid ka arendust hõlbustavad botid, kes näiteks lõid piletihaldusüsteemi bugipileteid läbi jututoakanalis öeldu.

IRC-ga on olnud palju probleeme nii turvalisusega kui erinevate kommuunide vahelisi konflitke. Aga tänu IRC-le on meie suhtlusmaastik täna selline nagu see on. Kindlasti tugev teerajaja.

Domain Name System (DNS)

Erinevalt IRC-st on DNS väga tugevalt kasutuses kõigi interneti kasutajate poolt. Ilma DNS-ita peaks IP-sid peast teadma, kes seda küll jõuaks? Ning muidugi tänapäevases maailmas on tihti ühe IP peal ka mitu veebilehte, mis on siis virtuaalselt nime põhjal eristatavad. Kui nime ei saaks kasutada, peaks iga sait olema oma IP peal (IP-d on niigi otsa saamas) või siis peaks aadressiribal peale IP-d iga saidi jaoks oma kaust olema. See on äärmiselt ebamugav ja tänapäeval mõeldamatu.

Kuigi DNS on väga töökindel ja arenenud süsteem, on see natukene siiski ajale jalgu jäänud. Erinevad grupeeringud on mõelnud erinevaid lahendusi, aga viimane on “DNS over HTTPS” ehk siis DoH. DoH-i põhimõte on tavapärase krüpteerimata DNS-i asemel pakkuda DNS-i üle HTTPS protokolli.

See lahendus on tekkinud palju vaidlusi ja halba verd kuna selliselt ei saa näiteks interneti teenusepakkuja pealt kuulata, mis saite külastatakse. Samuti on inimeste vabadusi piiravates võrkudes raskem blokeerida teatud sisu.

Kindlasti on mõttel mingit jumet, aga siinkohal ei hakkaks konkreetset arvamust avaldama kuna tegemist on väga värske asjaga. Huvilised saavad tutvuda näiteks Mozilla implementatsiooniga.

Ükskõik kuhu internet edasi ei areneks, DNS-i laadne toode pakub hädavajalikku mugavust, millest ei soovi kohe kindlasti loobuda.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: