Kolm ebaõnnestunud IT-lahendust

Läbi aegade on inimestel tekkinud hoomamatu arv ideid, tõenäoliselt on sama palju ideid, mis oleks mingis kontekstis või ajahetkel ka head. Järgnevalt on kolm näidet, mis oleksid võinud olla väga edukad, aga kas keskkond või aeg ei olnud nende jaoks sobiv. Inimesed üldjuhul teiste vigadest ei õpi, aga üritame?

Estobuntu!!?

Estobuntu mõju eesti arvutikasutajatele on kindlasti väga positiivne, aga kas oleks saanud paremini? Fakt on see, et tänaseks on estobuntu külmunud projekt.

Minu hinnangul on oma distributsiooni tegemine ülepingutatud. Jah, uhke värk kui ikka oma distributsioon on, aga miks? Palju mõttekam oleks olnud, kui oleks loodud metapakett, mis oleks toonud keskmisele eesti kasutajale vajalikud featuurid nagu näiteks ID-kaardi tarkvara ja eesti keele (tänaseks ubuntus olemas).

Aga kahjuks lõpetati ubuntu jaoks ID-kaardi tarkvara pakendamine, Estobuntu tegemise asemel oleks palju tänuväärsem selle projekti ette võtmine. Miks mitte mõne kooliaine raames? Korralik “pipeline” ka taha ning on võimalus automaatselt kompileerida ja pakendada mitme operatsioonisüsteemi jaoks. Tõenäoliselt saab omajagu progeda ka…

Kahjuks või õnneks on tihti IT-inimestel huvi tegeleda vähest väärtust pakkuvate tegevustega. Näiteks selle blogi loomisel pidin ikka korralikult pingutama, et ei installeeriks wordpressi oma virtuaalserverisse ja kasutaks WordPress.com teenust. Jah wordpressi install võtaks loetud minutid, aga kindlasti mitu korda rohkem kui wordpress.com-il registreerumine. Õnneks sain ennast joonele ja ei teinud väheväärtuslikku tegevust.

Blogspot!

Paljud kindlasti juurdleks, et kas blogspot on ebaõnnestunud või mitte. Minu arust on ja mitte mingil juhul ei soovita seda kasutada.

Paljud soovitavad Bloggerit (uus bränd ei muuda vana asja paremaks) kasutada isiklikes saitideks kui ei soovi raha teenida. Mina ei soovita. Blogger võib täiesti suvalisel hetkel kogu blogi ära kustutada kuna blogi on Bloggeri oma. Jah, on võimalik eksportida blogi sisu ja näiteks WordPressi importida, aga kui tihti keskmine inimene ekspordib?

Raha teenimiseks blogger ei sobi. On küll Google toode, aga Google otsingumootoris väga palju bloggeri blogid välja ei paista. Bloggeri reputatsioon on väga nõrk. Kui blogipidaja ei suuda 5 eurot kuus ( https://m.do.co/c/b6a260ee91a7 ) maksta, et näiteks WordPressi ise majutada oma domeeni peal, siis kui tõsiseltvõetav see on? Samuti ei võimalda blogger e-poodi teha, WordPress võimaldab.

Kui juba jutt ise majutamise peale läks, siis blogger pakub ainult teenust. WordPress pakub tarkvara ja see on WordPressi suur eelis. Mina leidsin WordPressi ainult tänu sellele, et otsisin kodulehe mootorit. Lõpuks valisin küll Joomla, aga olen ka mitmeid WordPressi lehti loonud. Ja kui mingi hetk oled isemajutatud WordPressiga Sina peal ja soovid tarkvara arendamist proovida, siis lase käia: https://make.wordpress.org/core/handbook/

Täna on bloggeri turuosa nõrk 1% blogide kategoorias kui WordPressil on 60% ja kogu saitidest 35%. Ise nähtutest on kas kellegi piltide jagamine blogspotis, mõni algaja blogija või siis mingi spämmisait.

Bloggeril oli Blogspoti aegadel alguses päris hea edu. Nad oleksid võinud selle pealt kapitaliseerida ja konkurentsis püsida. Kahjuks müüdi platvorm Googlele maha. Kohe peale seda kadus ära võimekus blogi ise majutada. Suure rahaga võib platvormi üleval hoida ja isegi häid featuure teha nagu näiteks kunagine Picasa integratsioon. Kuid asjal kaob sisu.

Orkut

Enne Facebooki oli minul orkuti profiil. Mulle meeldis orkut. Aga ka mina loobusin sellest…

Mängud. Sotsiaalmeedia revolutsiooni on alati vedanud noored inimesed. Tol ajal olid veebimängud väga popid, eriti flashil põhinevad. Facebook sai sellest aru ja orkut ei saanud.

Kujunduse muutused. Selle asemel, et läbi mõelda kasutaja teekond ja analüüsida enimkasutatavaid tegevusi, üritas orkut teha enda arust ilusat asja. Tulemuseks oli uus disain, mis oli küll ilusam, aga kasutatavus oli nõrk ning asjad olid peidus. Facebook sai sellest aru ja hoidis keskkonda lihtsana.

Kiirus. Õigemini selle puudumine. Orkut oli väga aeglane. On tehtud erinevaid uuringuid, mis tõestavad, et kasutaja ei kannata aeglast veebi. Pigem olgu lihtsamalt disainitud kui aeglane.

Samuti ei suudetud orkutit turvata piisavalt. Vahepeal tekkis väga palju kasutajaprofiile, mis spämmisid ja ahistasid inimesi.

Isegi oma vigadega oli orkut mitmete inimeste jaoks huvitav koht, kus üksteisega üle veebi aega veeta ja mõtteid vahetada. Peale orkutit tuli Google+, mis ei hakanudki kunagi korralikult tööle.

Erinevad lahendused, mis ei ole oma täit potentsiaali realiseerinud, ei pruugi alati olla ebaõnnestunud. Nii Estobuntu, Blogger kui ka Orkut on omal ajal oma rolli täitnud ja mitmetele inimestele rõõmu valmistanud. Vanadel asjadel on komme tagasi tulla ja halbadel ideedel on harjumus küpseda headeks ideedeks.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: